Jaszczurki domowe

Jaszczurki do hodowli domowej – jaką wybrać?

Chciałbyś mieć w swoim domu zwierzę egzotyczne, rzadko spotykane? Jaszczurka będzie idealnym rozwiązaniem. Są to stworzenia dające wiele satysfakcji hodowcy, a jednocześnie robiące duże wrażenie na gościach podziwiających hodowle. Bądźmy szczerzy – niewielu z nas widziało na żywo przedstawiciela tych gadów.

Który gatunek nadaje się do hodowli?

Jaszczurki są wymagającymi zwierzętami. Tylko niektóre gatunki są w stanie żyć i rozwijać się w warunkach domowych. Dodatkowym ograniczeniem jest obowiązujące prawo (np. nie wolno hodować gatunków występujących naturalnie w Polsce!)

Stosunkowo wdzięcznym gatunkiem jaszczurki, który sprawdza się w domowej hodowli jest gekon lamparci. Pochodzi z terenów Pakistanu i Indii, wyróżnia się lamparcim wzorem ubarwienia. Jego masywny ogon jest jednocześnie zapasem zgromadzonego tłuszczu, co pozwala mu przetrwa\c dłuższy czas bez jedzenia.

Gekon lamparci
Gekon lamparci jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Jest przy tym stosunkowo prosty w hodowli.

Gekon lamparci nie ma wyśrubowanych wymagań co do terrarium. Standardowe rozwiązania (tj. 50x40x40) już mu wystarczają. Pewnym minusem gekona lamparciego jako zwierzęcia hodowlanego jest jego nocny tryb życia. W ciągu dnia jest raczej spokojny i nieruchliwy.

Gekon lamparci łatwo i szybko oswaja się ze swoim właścicielem. Polecany jest tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jaszczurkami. Oprócz gekona lamparciego warto zainteresować się pozostałymi przedstawicielami gekonów. Są to m.in. płaczliwy lub pigmejski.

Agama brodata

Agama brodata pozwala się wziąć na ręce. Jest stosunkowo łatwa do oswojenia i daje dużo satysfakcji swojemu hodowcy.

Agama brodata pochodzi z dalekiej Australii. W naturalnym środowisku spędza większość dnia wygrzewając się w gorącym australijskim Słońcu. Jest to dla nas pierwsza podpowiedź, że powinna mieć ona stosunkowo ciepłe źródło światła w swoim terrarium.

Agamy są bardzo proste w hodowli, a przy tym słyną z łagodności. Dużym plusem, który wpływa na atrakcyjność hodowania agamy brodatej jest fakt, że po oswojeniu można je swobodnie brać na ręce, co na pewno zrobi wrażenie na widzach naszej hodowli.

Agamy potrzebują większego niż gekony terrarium. W przypadku agamy brodatej powinniśmy zaczynać od lokum w rozmiarze przynajmniej 120x80x60.

Początkujący hodowca powinien wybierać spośród dwóch wspomnianych gatunków. Są one idealne na początek przygody, pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby sięgnąć po dużo bardziej wymagające jaszczurki.